Bakan Bilgin’den Dikkat Çeken Mesaj: Mesai Süresi 6 Saat mi Olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 1 Mayıs’ta yaptığı açıklamada mesai saatleri hakkında dikkat çeken bir mesaj verdi. Bakan Bilgin, mesai saatlerinin yeniden düzenlenerek 6 saat olabileceğini ifade etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde verdiği mesajda, haftalık 45 saat olan çalışma süresinin kısaltılması gerektiğini belirtti.

Bakan Bilgin’in dikkat çeken açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

“Bu 8 saat talebinin olduğu dönem hepimizin bildiği gibi sanayi çağının başladığı dönemdi.”

“Herhalde araya giren bu teknolojik değişimle, bu teknolojik devrimle işçilerin, emekçilerin, hizmet sektöründe çalışan emekçilerin ürettikleri değer, ürettikleri ürün, ürettikleri hizmet katlanarak artmıştır.”

“Bunun için artık günümüzde tartışılması gereken, bu 1 Mayıslarda tartışılması gereken ilk şey çalışma sürelerinin halen sanayi çağının başlangıcında talep edilen 8 saat civarında kalması olabilir mi? Elbette açıkça olamaz”

“Dolayısıyla biz Türkler de çalışma hayatımızı modernize ederek çalışma sürelerinin yeniden daha insani şartlarda, emeğin verimliliğini birim verimliliğindeki artışı dikkate alarak yeniden düzenlemek durumundayız.”

İngiltere’de 6 saat uygulamasına geçildiğini belirten Bilgin, “5 saat denemesi yapılıyor. Dünyanın birçok yerinde, bu çalışmalar yapılıyor. 1 Mayıs’ta bunları düşünerek çalışma ilişkileri üzerinde tartışmamız gerekir.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir