“Sinsi planı paylaşmak istiyorum” sözleriyle açıkladı: İYİ Partili isim iktidarın ‘döviz’ planını anlattı

14 Mayıs seçimlerine günler kaldı. Hükümet pek çok alanda seçimi kazanma adına “tuşlara aynı anda basma” ‘politikası’ izlerken ekonomi gittikçe kötüleşen bir yola sokuluyor.

Merkez Bankası’nın politikalarını eleştiren İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz sosyal medya hesabından iktidarın ‘sinsi’ planını duyurdu.

Yılmaz “İktidar yine vatandaşlarımızın hassasiyetlerini kendine kalkan yaparak ülkemizin kaynaklarını çarçur etmeye hazırlanıyor” diyerek “Bu sinsi planı sizlerle paylaşmak istiyorum” açıklamasında bulundu.

“İktidar yine vatandaşlarımızın hassasiyetlerini kendine kalkan yaparak ülkemizin kaynaklarını çarçur etmeye hazırlanıyor” sözleriyle açıklamasına başlayan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu sinsi planı sizlerle paylaşmak istiyorum.

İlk olarak şunu belirtmeliyim ki, depremzedelere yardım yapılmasının en büyük savunucuyuz. İktidara geldiğimizde önceliğimiz bu olacak. Bunu bütçe kaynaklarından şeffaf, adil ve verimli bir şekilde yapacağız.

Peki iktidar ne yapıyor?

Merkez Bankası döviz karşılığı Türk Lirası Swap Piyasası’nı kullanarak bankalara yüzde 8.5’dan bir yıllık finansman sağlama imkanı veriyor. Döviz rezervini tüketen Merkez Bankası, bankaları yurt dışından borçlanmaya teşvik edip buradan alacağı dövizleri seçime kadar doları tutabilmek için satmaya hazırlanıyor.

Söz konusu kaynağın amacına uygun ve ihtiyaç sahiplerine yönelik kullanılacağına dair çok büyük şüphelerimiz var. Koşullar net belirlenmediği için denetim de mümkün değil.

Kısacası Merkez Bankası deprem bölgesine yardım kisvesi altında Türkiye’nin geleceğini karartıyor.
Ama kimsenin şüphesi olmasın, Merkez Bankası’nı kullanarak ülkemizin geleceğini karartmakta sorumluluğu olan herkesten hesap soracağız.

14 Mayıs’a doğru geri sayım başlarken hükümet pek çok alanda seçim ekonomisi B planlarını devreye koyuyor. Muhalefet ise yapılanların ekonomiyi daha da kötüleştireceği görüşünde.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir