SOCAR, Mübariz Gurbanoğlu’ndan alacakları için haciz süreci başlattı, Gurbanoğlu’nun üçüncü alacaklarından BMZ Group’a da haciz isteminde bulunuldu

Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi SOCAR, iş insanı Mübariz (Mansimov) Gurbanoğlu ve sahibi bulunduğu Palmali Grup’tan alacakları için ihtiyati haciz süreci başlattı.

Uluslararası Tahkim Mahkemeleri, Gurbanoğlu’nun SOCAR’a 240 milyon dolar tazminat ödemesine karar vermişti. Sözcü’den İsmail Şahin’in haberine göre SOCAR’ın avukatı Elif Sevüktekin Ergun, Gurbanoğlu’nun şirketlerine, banka hesaplarına, gayrimenkullerine ve üçüncü kişi ile kuruluşlardan alacaklarına ihtiyati haciz uygulanması için 5 Nisan 2023 günü İstanbul 27. İcra Müdürlüğü’ne talepte bulundu.

Üçüncü kişilerden alacaklar için haciz müzekkeresi gönderilmesi istenen üç şirket var. Bunlardan ikisi TEDAŞ ve kripto para borsası BTCTurk’ün kurucusu Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş. Üçüncü şirket ise BMZ Group Denizcilik ve İnşaat Anonim Şirketi.

MÜBARİZ MANSİMOV GURBANOĞLU KİMDİR

Bununla birlikte Mübariz Mansimov Gurbanoğlu’nun adı FETÖ davaları ve organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in bir zamanlar sosyal medya hesabından yayınladığı videolardan birinde gündeme gelmişti. Gurbanoğlu, 2020 yılında FETÖ davası kapsamında “hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan 5 yıl hapisle cezalandırılmış, daha sonra tahliye edilmişti. 15 Mart 2020 tarihinde FETÖ üyeliği iddiasıyla tutuklanan Mübariz Mansimov yaklaşık 1 yıl Silivri Cezaevi’nde yatmıştı.

PEKERİN İDDİALARIYLA GÜNDEME GELDİ

Öte yandan Sedat Peker, yayımladığı videoların birinde, Mansimov’a ait olan Yalıkavak Marina’ya Mehmet Ağar tarafından zorla “çöküldüğünü” söylemiş, buranın değerinin bir milyar avro olduğunu ancak burada yapılan kokain ticaretiyle bunun çok daha üstünde paralar kazanıldığını ileri sürmüştü.

Mansimov, bu açıklamalar sonrasında gündem olan marinayı, 2011 yılında Jefi Kamhi’den 42 milyon dolara satın almıştı. O dönem basına yansıyan haberlere göre, buraya 100 milyon dolarlık da yatırım yapmıştı. Peker’in iddiasına göre, bu marinaya Mehmet Ağar çöktü.

Mansimov daha sonra organize suç örgütü lideri Sedat Peker’le ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu. Cezaevinde bulunduğu süreçte Peker’in kendisine yardım eli uzattığını ve avukat gönderdiğini de söyledi. Mansimov, devamında da “Bir de o zamanlar ‘Onu öldürmek istiyorlar, dikkat etsin’ diye haber yolladı” demişti.

“SİZİN SAHİPLERİNİZ YARIN SİZİ DE SATACAK”

Mansimov açıklamasının devamında ise şunları ifade etmişti:

“Bana karşı çok çirkin bir oyun kuruluyor. Beni terörle, FETÖ terör örgütü ile ilişkide ve casuslukta yalandan itham ederek üzerime suç atmak istiyorlar. Bunu yapanlarda bir grup kendi çıkarlarını gözetleyenlerdir.

Bildiğiniz kimi men haklarımı savunmak üçün ali mahkemelere baş vurmuşum. Bu hukuk savaşını kaybedecek ve bu günün artık yakın olduğunu gören özel ve devlet şirketleri iyice hırçınlaşmaya başladı. İnsan hırçınlaştıkça gözü ve mantığı kör olur ve peş peşe hatalar yapar. Hukuku, adaletsizliği parayla almaya kalkıyorlar. Parayla! Benim eski satılmış çalışanlarımı, bazı hâkimleri, devlet adamlarını satılan mal gibi almışlar. Onlar da mal gibi paranın kulu olmuş, ne şeref kalmış ne de namus. Hırsızlar, hainler ve FETÖ’cüler bir tarafta kalmış, bunlar beni akıl almaz şeylerle suçluyorlar.

Tüm bunlara gülüp geçiyorum, bir zamanlar o hocanın peşinde koşanlar şimdi bana saçma, akıl almaz iftiralarla geliyorlar. Bunların hepsi yalan tümü uydurmadır. Bunları çok kolaylıkla ispat etmek hiç de zor değil. Onlar bunu etti ve bir gün bunun cezasını çekecekler. Allahın adaleti Kılınç gibi keskindir. Zavallılar, bunu bir türlü anlamadınız, sizin sahipleriniz yarın sizi de satacak!”

Bu açıklamadan bir ay sonra, Mart 2020’de “FETÖ” iddiasıyla gözaltına alındı Mansimov, sonrasında da tutuklandı.

Yaklaşık bir yıl tutuklu kalan Mansimov, ev hapsi şartıyla geçtiğimiz mart ayında tahliye edildi.

BMZ GROUP’UN YÖNETİMİNDE KİMLER VAR

SOCAR’dan Mansimov’un BMZ’den alacakları olduğu iddiasıyla haciz müzekkeresi gönderilmesi talebi üzerine şirketin avukatı Ahmet Özel, İstanbul 27. İcra Dairesi’ne itirazda bulundu. BMZ Group’un yönetminde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Necmeddin Bilal Erdoğan, kardeşi Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen ortaklığı ile kurulan BMZ Group’un yönetiminde Erdoğan’ın kızları Esra Erdoğan Albayrak ve Sümeyye Erdoğan Bayraktar da yer alıyor.

13 Nisan 2023’te gönderilen yazıda, “Mübariz Gurbanoğlu ve Palmali International Holding’in BMZ Group’tan herhangi bir alacağı bulunmadığından haciz talebiniz yerine getirilmemiştir” ifadeleri kullanıldı.

Türkter ve Yardımcı Tersanesi ile Mayıs 2013’te yapılan sözleşme gereği, BMZ Group Denizcilik ve İnşaat Sanayi şirketinin siparişiyle, 5 adet 7 bin 150 DWT taşıma kapasitesine sahip petrol tankerleri inşa edildi.

2015’e kadar bu tankerler BMZ Denizcilik Şirketi’ne teslim edildi ve 10 yıllığına Palmali Denizcilik Şirketi’ne kiralandı. Gemiler suya indirildiğinde BMZ Group Denizcilik şirketinin adına kayıtlıydı.

Söz konusu gemiler Palmali Grubu’nun Albaraka Türk Bankası’ndan kullanarak BMZ Group’a devrettiği 90 milyon dolar kredi ile inşa edilmişti.

Gemiler suya indirildikten bir süre sonra Malta’da kayıtlı Oil Transportation and Shipping Services Co. Limited şirketi üzerine kaydedilerek Malta bayrağı taşımaya başladı.

5 gemi Eylül 2016’da İlham Gadimzada adına Malta’da açılan 5 gemi firmasına devredildi ve gemilerin adı değiştirildi.

15 Aralık 2016’da söz konusu gemiler İlham Gadimzada üzerine kayıtlı şirketlerden SOCAR Logistics DMCC şirketine devredildi.

Gemiler SOCAR Logistics’e geçtikten sonra Palmali Holding ile kira sözleşmesi iptal edilerek Moskova’da kurulu Frachtmortans adlı şirkete kiralandı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir