TBMM Başkanı Şentop, Çekya Senato Başkanı Milos Vystrcıl ile görüştü

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, resmi temaslarını sürdürdüğü Çekya’da Senato Başkanı Milos Vystrcıl ile bir araya geldi.

Rusya-Ukrayna savaşı, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği ve AB’nin genişleme politikasının ele alındığı görüşmede Şentop, “Kritik zamanlarda verilecek kararlar önemlidir. Avrupa Birliği‘nin (AB), bölgede ve dünyada yaşanan gelişmeler konusunda tepki göstermekte kararsız ve geç davrandığını düşünüyorum. Zamanında etkili tepki göstermek önemli. Moldova ve aynı şekilde Ukrayna’nın Avrupa birliği üyelik süreci ile ilgili adım daha önceleri atılabilirdi, olmadı. Şu anda benzer bir durumu Balkanlar için görüyorum. Balkanlar’ın Avrupa Birliği üyeliği için samanında ve etkili kararlar alınamadığını görüyorum. Avrupa Birliği, daha hızlı daha etkili ama realiteye uyan kararlar almalı. Türkiye ile ilişkiler de en önemli örnek bu bağlamda. AB’nin, Türkiye ile ilişkileri stratejik kararlardır; bu konuların Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin ya da Yunanistan’ın bazı dar açılı perspektiflerine endeksleyerek feda edilmesi büyük hatadır” dedi.

Türkiye’nin, Ukrayna’daki savaşın bir an önce sona erdirilmesini istediğini belirten Şentop, “Bir an önce adil, Ukrayna’nın kabul edeceği bir barış sağlanmalıdır. Biz bunun için gayret göstermeye devam edeceğiz” diye konuştu.”İSVEÇ’TEN SOMUT ADIMLAR ATMASINI BEKLİYORUZ”

Meclis Başkanı Şentop, İsveç’in NATO üyeliği konusunda da Türkiye’nin talebinin çok net olduğunu ifade ederek, “Türkiye’nin talebi, kendi güvenliğini tehdit eden PKK/PYD terör örgütlerinin müttefik olmak isteyen ülkeler tarafından desteklenmemesidir. Bu süreçte İsveç’ten somut adımlar atmasını bekliyoruz, somut adımlar görmek istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir