Aday adayı olan AKP’li eski başkan rüşvetten yargılanacak

Çorum’da 2009 ve 2014 yıllarında AKP’den iki dönem belediye başkanlığı yapan Muzaffer Külcü, görev süresinin tamamlanmasına yaklaşık 1 yıl kala 30 Ocak 2018 tarihinde istifa etti.

Aynı dönemde Külcü ile birlikte İstanbul, Bursa, Balıkesir, Niğde, Düzce ve Ankara belediye başkanları da görevlerinden istifa etmiş ve bu istifaların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından istendiği ileri sürülmüştü.

2024 yılında yapılacak seçimlerde tekrar AKP’den aday adayı olan Külcü’ye Yargıtay’dan kötü haber geldi.

YENİDEN HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Çorum 1. Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Muzaffer Külcü ve 9 kişi, ses kayıtlarının delil sayılmaması üzerine beraat etti.

İçişleri Bakanlığı’nın itirazı üzerine Yargıtay 5. Ceza Dairesi, eski Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ile birlikte AKP’li Meclis Üyesi Ahmet Özler, Başkan Yardımcısı Alper Zahir’in de aralarında bulunduğu toplam 9 kişinin yeniden yargılanmasına karar verdi.

BERAAT VEREN MAHKEME BAŞKANI İLE SAVCI İHRAÇ EDİLDİ

Çorum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Külcü hakkında 42 yıla kadar hapis cezası istenmişti. Başkan Külcü’nün, kazandığı ihale nedeniyle açıktan para istediği ve olumsuz yanıt aldığı firma sahibiyle yaptığı konuşmalar, istenen paraların tehdit sonucu firmaya çeklerle ödetildiği, ödemeye başta yanaşmayan firmanın işlerinin engellendiği ses kayıtlarıyla ortaya konulmuştu.

Cumhuriyet Savcısı Osman Göl, ses kayıtlarının delil niteliğinde olmadığını ve beraat kararı verilmesini talep etmiş ve mahkeme de savcının talebi doğrultusunda beraat kararı vermişti.

Davadan bir süre sonra Çorum Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Başkanı Yılmaz Şengül ve Çorum Cumhuriyet Savcısı Osman Göl önce açığa alınmış ardından da FETÖ il iltisaklı olduğu ileri sürülerek tutuklanıp meslekten ihraç edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir