Savaş turizmi de etkiledi… Satışlar yüzde 50 düştü

SCHENGEN vizesi almak zorlaştıkça turizm tercihlerinde vizesiz ülkeleri tercih eden seyahatseverlerin gözde destinasyonu Mısır, İsrail-Hamas çatışmalarının etkisiyle iptaller yaşıyor. Özellikle bu yıl fiyat avantajından dolayı Mısır’a Türkiye’den yoğun talep oluşmuştu. Ancak Gazze saldırıları endişeleri artırdı, turlar iptal edilmeye başlandı.

Turizmciler şu anda tam bir belirsizlik yaşandığını belirtirken, Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, “Şu dönem normal şartlarda en çok Mısır turu sattığımız dönemdi. Ama savaş başladığından beri satışlarımız net yüzde 50 düştü. Eğer savaş uzun sürerse turlarımız yarı yarıya azalacak” dedi.

Onaran şimdilik her hafta Mısır’a birkaç grubun gittiğini de sözlerine ekleyerek, “Bir durum olursa bile misafirlerimizin güvenli bir şekilde her zaman geri dönüşlerini sağlayabilecek güçteyiz” ifadelerini kullandı.

Ali Onaran

SAVAŞIN SEYRİ ÖNEMLİ

Çatışmaların turizme etkileri hakkında Hürriyet’e değerlendirmelerde bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkan Danışmanı ve Passo Turizm Genel Müdürü Hamit Kuk ise seyahatseverlerin tipik bir savaş tepkisi verdiğini dile getirdi. Satışların düştüğünü, bu düşüşleri ekonomik sebeplere ve sezon sonu olmasına da bağlamak gerektiğini vurgulayan Kuk, “İptaller şimdilik çok fazla değil ama satışlarda bir azalma görülüyor. Savaşın seyri çok önemli. Diğer bölgelere sıçramazsa önümüzdeki sene normal turizm sezonumuzu yaşarız. Lübnan, Suriye ve İran’a kadar çatışma uzarsa turizm olumsuz etkilenir” diye konuştu.

Hamit Kuk

YARI YARIYA DÜŞÜŞ

Passo Turizm Genel Müdürü Hamit Kuk, İsrail ve Lübnan pazarından Antalya’ya yönelik turizmin de çatışmalardan etkilendiğini söyledi. Giden uçakların yarı yarıya boş geldiğini söyleyen Kuk, “Bu hafta ise bazı uçuşlar iptal oldu. Bir daralma var. Kritik tarih 1 Nisan ve sonrası” bilgisini verdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir